Поранешниот Генерален секретар на Црвена Ѕвезда Владимир Цветковиќ раскажа непозната приказна за нашиот најдобар фудбалер Дарко Панчев. Панчев во 1988 година го барале најдобрите клубови од поранешна Југославија но тој потпишал преддоговор со Партизан и веќе зел и дел од парите за трансферот.

Но, тогаш се случил пресврт, Панчев наместо на стадионот ЈНА пристигнал на Маракана.
Панчев и Савичевиќ се посебни случаи. Тие веќе имаа потпишано за Партизан и земаа дел од парите. Големо чудо е што прејдоа кај нас-вели Цветковиќ

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.