Дисциплинската комисија на УЕФА задолжена за финансискиот фер-плеј условно го казни најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар.

Доколку до 31 јануари 2019 година „црвено-црните“ не ги исплатат заостанатите долгови, и дополнително да ја платат наметнатата денес казна од 100.000 евра, Вардар ќе биде исфрлен од европските натпреварувања во наредните две години.

Освен Вардар казнет е Левски (Софија) и Спортинг (Лисабон).Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.