Нерешено 1:1 заврши првиот натпревар од деветтиот натпреварувачки ден на Европското фудбалско првенство. Попладнево во Будимпешта, Унгарија се избори за реми против големиот фаворит за највисок пласман, репрезентацијата на Франција.

Повеќе од 60 илјади навивачи на „Пушкаш Арена“ во Будимпешта го поздравија водството на Унгарците преку Атила Фиола. Изедначи Антоан Гризман во 66. минута.

Со средбата Германија – Португалија од 18 часот во Минхен, ќе биде комплетирано второто коло во Ф-групата.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.