УЕФА ќе ги намали исплатите на клубовите во европските натпреварувања во следните пет години поради загуби како последица од пандемијата на коронавирус.

Наградите за учество во Лигата на шампионите и Лигата на Европа ќе бидат скратени во овој период, бидејќи УЕФА се справува со финансиската криза предизвикана од КОВИД-19, објави „Ројтерс“.

Сојузот на европските фудбалски асоцијации ја извести организацијата дека изгубила 514 милиони фунти поради намалувањето на приходите од телевизија и спонзорства минатата сезона, кога плејофот на Европскиот куп први беше прекинат, а потоа се играше во поедноставен формат на „осминафинале“ – еден натпревар, средби без гледачи и на неутрални терени.

Претходно се дозна дека клубовите за учество во Лигата на шампионите ќе добијат 1,95 милијарди евра од УЕФА.

Се известува дека англиските тимови очекуваат пад од 4% на приходите од ТВ-правата и паричните награди.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.