Eвропската фудбалска унија (УЕФА) по реакциите на МНР, терминот „Северномакедонец“ го замени со „Македонец“ во графата за националност на претседателот на Фудбалската федерација на Македонија (ФФМ) Муамед Сејдини и генералниот секретар Филип Поповски.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.