Македонските клубови во европските купови ќе играат најверојатно на Кипар. Вакви информации доаѓаат од Нион на една недела пред ждрепката. УЕФА се одлучи на ваков чекор бидејќи Македонија е на врвот по заразени и не е во можност да ги исполни здравствените протоколи.

Згора на тоа Македонија е на црната листа за патување во земјите од ЕУ. Секако ова ќе важи доколку Силекс, Шкупи, Ренова и Шкендија бидат домаќини, бидејќи оваа сезона ќе се игра само еден меч.

Оваа одлука најверојатно ќе важи и за клубовите од Србија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.