На славниот холандски судија ова ќе му биде прво репрезентативно финале. Тој судеше во финалето на Лигата на шампионите во 2014 година и Лигата на Европа во 2013 и 2018 година.

Тој судеше на три натпревари на ова Европско, од кои два во групната фаза (Белгија – Данска 2: 1 и Шпанија – Словачка 5: 0). Тој го водеше и натпреварот помеѓу Данска и Чешка (2: 1) во четвртфиналето.

Покрај неговите стандардни асистенти, четврти судија ќе биде Шпанецот Карлос дел Серо Гранде, а судија на ВАР Германецот Бастијан Данке

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.