Европската фудбалска асоцијација објави иницирање дисциплинска постапка против Реал Мадрид, Барселона и Јувентус.

Причината за отворање на случајот е можно кршење на регулаторната рамка на УЕФА, заради проектот Суперлига.

Реал Мадрид, Јувентус и Барселона, за разлика од другите девет клубови основачи на турнирот, не ја напуштија Суперлигата.

Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Милан, Атлетико, Интер претходно се договорија со УЕФА за реинтеграција

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.