Уругвај во шок после убиството на поранешниот фудбалски судија и актуелен член на судиската комисија на Уругвајската фудбалска асоцијација Андреас Полеро. А смртта не е поврзана со неговата работа. Во една улица во Монтевидео судијата бил пресретнат од разбојници кои се обиделе да му го украдат автомобилот. Полеро им се спротиставил, а тие го застрелале.

Се се случи брзо. Чувме неколку истрели од огнено оружје и чкрипење на гуми од автомобил. Потоа видовме човек кој лежи мртов на улица. Ова е шок за нас, велат очевидци на инцидентот.

Полеро се откажал од судење во април 2018 година и станал член на Судиската комисија при ФА на Уругвај.  Исто така бил и спортски новинар.

 

 

извор: спортмедиа.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.