Тренерот на англискиот фудбалски тим Вест Хем заразил осум фудбалери од тимот. Според информацијата од директорката на Вест Хем, Карен Брејди заразените играчи се наоѓаат во самоизолација.

На почетокот на месецов во самоизолација беше тренерот Дејвид Мојс. Тој бил во контакт со тренерот на Арсенал, Микел Артета, кој беше позитивен на тестирањата за корона вирус. Мојс имал контакти со фудбалерите за време на тренинзите пред да биде суспендирано првенството.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.