Тренерот на Јувентус, Маурицио Сари, имаше интересно објаснување за поразот од 1:2 на гостувањето кај Удинезе на „Дачиа Арената“ во 35-то коло од Серија А. „Бјанконерите“ можеа уште вчера да го обезбедат Скудетото доколку ги земат трите бода. Тренерот смета дека тоа е прекумерната амбиција да бара победа по секоја цена што одигра лоша шега на неговиот тим.

– Ова се случува често во последно време. Ние ја губиме организацијата во нашата игра. Игравме добро прво полувреме, но откако го добивме изедначувачкиот гол, побрзавме да ја бараме победата по секоја цена, што доведе до деорганизација и проблеми во нашата игра. Нашата желба да победиме, доведе до погодок на противникот во 93-тата минута, смета Сари.

Тој вели дека е тешко да се најде вистинска рамнотежа во моментов затоа што сите во тимот се уморни.

– Затоа не сме доволно агресивни, но мислам дека организацијата е поважна од агресијата во моментов. Се чини дека повеќе станува збор за ментален, отколку за физички замор. Натпреварите се толку многу чудни пред празни трибини. Инерцијата се менува толку брзо. Мораме да ги научиме лекциите по овие натпревари и да се вратиме во форма, додаде стручњакот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.