Фудбалските клубови и школи кои работат со млади категории и тренерите откако како стапија во сила мерките на владата во врска со пандемијата COVID – 19, имаат
забрана за вршење на нашата дејност односно спортски тренинзи.Тие реагираат дека постои опасност тренерите да останат без работа и без финансиски средства за егзистенција.

Затоа тие бараат средба со наделжните.

Со цел решавање на настанатата ситуација без наша вина, и изнаоѓање решение, бараме
итен состанок ( може и линковски ) на нашите претставници и претставниците на ФФМ и Агенција
за млади и спорт.
Напоменуваме дека работата со деца во фудбалот и воопшто во спортот е многу хумана и
благородна работа, но воедно и многу одговорна, тешка и слабо платена во нормални услови.
Исто така ве известуваме дека секој од нас писмено и електронски веќе има доставено барања до
двете институции.
Имаме конкретни предлози и критериуми и се надеваме дека ФФМ И Агенцијата за млади
и спорт ќе го уважи нашето барање за состанок.
Ја поздравуваме македонската фудбалска и спортска јавност, со надеж дека што поскоро
ќе се затркала топката на фудбалските терени

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.