Поранешниот голман на Челси и Арсенал, Петр Чех, го имше своето деби на хатпревар од хокеарска лигаТриесет и седумгодишниот чешки спортист кој потпиша договор со британскиот клуб Гилдфорд Феникс, се појави на лизгалиштето како дел од новиот тим во дуелот со Свиндон Вајлдс.

Чех ја заврши фудбалската кариера по сезоната 2018/19. Екс-фудбалерот четири пати стана шампион на Англија со Челси (2004/05, 2005/06, 2009/10, 2014/15), ги освои пехарите од Лигата на шампионите (2012) и УЕФА Европа Лига (2013)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.