Хрватската фудбалска репрезентација на Светското првенство во Франција се чини го достигна максимумот кога беа вицешампиони.

Претходно, во 1998 година беа и трети на светот. Медиумите во Хрватска го направија најдобриот состав во историјата за кој сигурно сите ќе се сложат дека нема никогаш да се повтори.

Голман е Стипе Плетикоса, одбрана Шимиќ, Роберт Ковач, среден ред Роберт Просинечки, Дарио Срна, Звонимир Бобан, Лука Модриќ, Роберт Јарни и Ивица Олиќ. Нападот го предводи Манџукиќ и Давор Шукер.

Страшен тим, зарем не?

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.