Руските разузнувачи дошле до неверојатни информации на насилствата на фудбалските натпревари во Србија ги организирале хрватски тајни служби. Тие соработувале со водачите на навивачките групи и финансиски ги помагале.

Целта била да се прикаже Србија како нестабилна земја како на политички така и на безбедносен план.

Најголем притисок имало направено врз членовите на Делиите, навивачите на Црвена Ѕвезда од Вуковар кои требало да дојдат во Белград и да предизвикаат немири на трибините и во градот.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.