Менаџерот на Евертон, Карло Анчелоти, ја коментираше големата желба на Јувентус да ја освои ЛШ, исто така откривајќи кои се неговите фаворити за трофејот на турнирот.

– Тоа е манија, но и многу силна мотивација. Двете работи се поврзани. Клубот ја гледа Лигата на шампионите како инвестиција, не само емотивна. Мислам дека до моментот кога ќе стигнете до финалето, веќе сте го дадле најдоброто. Остатокот е во рацете на Господ. Непредвидливоста на „Ф8“ може да биде предност. Натпреварите се одлучуваат во еден меч, ќе има многу финалиња, не само во едно. Кои се фаворитите? Овие се најмотивираните клубови. Оние кои го поставија трофејот од турнирот како нивна главна цел за дадена сезона или период. Пари Сен Жермен, кој никогаш не стигна до полуфиналето, и Манчестер Сити, иако Французите не се многу среќни што им се падна, изјави Анчелоти за „Кориере дело Спорт“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.