Според направениот распоред, Македонија официјално е гостин на денешниот натпревар против Австрија, па Австријците ја имаа можноста да бираат боја на дресот.

Првиот меч на Европските првенства Македонија ќе го одигра во белиот дрес, Австрија ќе настапува во црн дрес.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.