Најавувајќи ги учесниците на Европското првенство следната година, УЕФА посебно ја издвои Македонија и со емотивно видео од највпечатливите моменти по завршувањето на мечот минатата недела. го најави собирот на најдобрите на Стариот континент.

Во 30 секунди се овековечени солзите радосници и среќата на селекторот Игор Ангеловски, капитенот Горан Пандев, миленикот Елмас и историскиот успех на македонскиот фудбал.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.