Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле-Гунар Солскјер ги искажа очекувањата за средбата со Севиља во полуфиналето на Лига Европа, што ќе се одржи утре во Келн.

Јасно е дека кога ќе стигнете до полуфиналето, ќе се соочите со голем тим. Добар тим со висок квалитет. Време е зрело издание на водечките играчи да се докажат во важни моменти. Треба да бидете сто проценти фокусирани, секоја мала грешка може да ве чини пораз. Знаеме дека губењето во полуфиналето е многу болно, изјави Солскјер.

Имавме неколку дена да се подготвиме и да се опоравиме, како и да тренираме. Не секогаш имаме шест дена помеѓу натпреварите, затоа сме подготвени. Психолошки, момците исто така ќе бидат подготвени, затоа што секој сака да игра во полуфиналето, изјави Солскјер.

Јас исто со нетрпение чекам на оваа средба. Ова е второ полуфинале за нас оваа сезона (првото беше натпреварот против Челси (1:3) во ФА Купот). Се разбира, среќни сме што дојдовме дотаму, но сè уште незадоволни. Ние сакаме да направиме уште еден чекор, рече Солскјер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.