Тренерот на Манчестер јунајтед, Оле Гунар Солскјер, откако синоќа ја совлада Гранада во реванш четвртфиналето од Лига Европа (2:0), изјави дека со нетрпение ја очекува пресметката со Рома.

– Со нетрпение ја чекаме битката со Рома. Изгледа како вистинско европско полуфинале, бидејќи Рома исто така има многу богата историја. Претходно игравме добро со италијански клубови. Ќе се бориме да се пласираме во финалето. Би било одлично да ја завршиме сезоната со трофеј, изјави Солскјер.

Другата полуфинална двојка во второто по квалитет клупско европско натпреварување ја сочинуваат Виљареал и Арсенал

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.