Со својот гол против Романија, Серхио Рамос продолжи да се искачува на врвот на листата на стрелци на „фуријата“, откако веќе е пред легендата Телмо Сара.

Дефанзивецот постигна гол од пенал и сега има 21 погодок во дресот на шпанската селекција. Така, тој излезе на 10-тото место, додека легендарниот напаѓач остана надвор од првите десет.

Пред него сега се Хулио Салинас со 22, додека Алфредо ди Стефано е со 23, така што до крајот на квалификациската кампања може да се искачи на 8-та позиција.

Сепак, нема сомнение дека ако е здрав тој многу брзо ќе стане број 1 за Шпанија. Тоа беше мечот бр.166 за Рамос, приближувајќи се на само еден натпревар од лидерот Икер Касиас.

Весникот „Марка“ пренесува дека по Светскиот куп, дефанзивецот е најпродуктивниот играч на Шпанците со вкупно 8 гола, од кои 4 се од пенали.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.