Претседател на рускиот организациски комитет за Евро 2020, Алексеј Сорокин, го сподели своето мислење за можната задолжителна вакцинација на навивачите.

– Засега, УЕФА сака да го одложи прашањето за вакцинирање за подоцнежен датум, бидејќи има многу непознати и ситуацијата се менува многу брзо. Пред еден месец имаше некои тенденции, сега Европската унија е повеќе склона да ја препознава руската вакцина и да ја користи. Важно е како сè ќе излезе на крајот на март и почетокот на април. Задолжителната вакцинација од страна на УЕФА сè уште не е разгледана. Според мое мислење, тешко е можно да се зборува за задолжителен пристап или употреба на кој било документ за вакцинација, бидејќи тој е поврзан со човековите права. Мислам дека луѓето треба да покажат најодговорен пристап. Ова е одлука што секој мора да ја донесе на индивидуално ниво, изјави Сорокин.

Европското првенство требаше да се одржи летото 2020 година, но поради пандемијата на коронавирусите, тоа беше одложено за годинава и ќе се одржи од 11 јуни до 11 јули.

Домаќин на турнирот ќе бидат 12 европски градови: Лондон (Англија), Минхен (Германија), Баку (Азербејџан), Рим (Италија), Букурешт (Романија), Копенхаген (Данска), Амстердам (Холандија), Билбао (Шпанија), Глазгов (Шкотска), Будимпешта (Унгарија), Даблин (Ирска) и Санкт Петербург (Русија).

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.