Шпанија е држава којашто не ја признава независноста на Косово, а таквите политички односи се одразија и на квалификацискиот натпревар на двете селекции одигран во Севиља.

Шпанските навивачи ги „поздравија“ косовските фудбалери со пораката „Каталонија е Шпанија, Косово е Србија“.

Транспаренти со таа порака беа закачени на надвозниците на патото на косовската репрезентација кон стадионот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.