Фудбалската репрезентација на Шпанија играше против Хрватска во осминафиналето на Европското првенство (ЕП), а шанса во првиот тим на „црвената фурија“ доби младиот и талентиран Педри, кој постави нов рекорд.

Педри на само 18 години и 215 дена стана најмладиот стартер во нокаут-фазата на ЕП и така го урна рекордот на Вејн Руни од 2004 година, кога заигра на 18 години и 244 дена.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.