Репрезентацијата на Шпанија ќе игра во финалето на Европското првенство за фудбалери до 21 година. Шпанците синоќа во Реџо Емилија, ја совладаа Франција со 4-1, иако противникот прв дојде во водство.

Противник на „црвената фурија“ во мечот за трофејот ќе биде Германија која во првото полуфинале ја совлада Романија со 4-2.

Финалето е закажано за в недела (30 јуни) во Удине со почеток во 20:45 часот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.