Нови проблеми за УЕФА кога станува збор за репрезентациите или земјите од овие балкански простори. Имено квалификацискиот турнир за пласман на ЕП за играчи до 17 години место во Шпанија, ќе се одржи во Швајцарија, поради инцидентот кој се случи во Шпанија, која како домаќин и организатор не сакала да ја пушти химната на Косово и да го истакне знамето на оваа држава.

УЕФА со соопштение образложи дека со оглед на тоа дека Шпанија се уште официјално не ги признала националните симболи на Косово, таа и не мора да га истакнува во својата земја.

 

извор спортмедиа.мк.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.