Екипата на Шкендија не успеа да се пласира во плејофот на УЕФА Конференциската лига, откако во третото квалификациско коло е елиминирана од АИК Стокхолм.

Тетовци вечерва на Национална арена „Тодор Проески“ против шведскиот тим одиграа 1:1 исто како што беше и на првиот меч во Стокхолм.

Во 22. минута капитенот на „црвено-црните“ Ферхан Хасани од пенал донесе водство, АИК изедначи преку Јасин Ајари во 56. минута.

Резултатот остана ист и по двете продолженија од по 15 минути, па се пријде кон удари од 11 метри.

По изведување на пеналите гостите беа поуспешни со 3:2. За македонскиот тим погодија само Стојановски и Цаке, а Дита, Дориев и Хасани не реализираа. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.