Фудбалерите на Шкендија се наоѓаат пред освојување на шампионскиот трофеј во Првата македонска лига, откако попладнево ја совладаа Беласица на гостински терен и ја задржаа предноста од 13 бода во однос на Шкупи. На тетовци им е потребна само една победа во преостанатите пет кола за да ја обезбедат титулата.

Бодовите на гостински терен попладнево ги освои и Шкупи во дебито на клупата на чаирчани на Гоце Седлоски.

Академија Пандев беше убедлива во пресметката со Вардар кој е пред преселба во Втора лига.

Резултати на средбите од 28. коло во ПМФЛ играни попладнево:

Академија Пандев – Вардар 3:0
Беласица – Шкендија 0:3
Борец – Шкупи 0:1
Работнички – Македонија ЃП 2:2
Струга Трим Лум – Пелистер 3:0.

Вчера: Ренова – Силекс 2:1.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.