Селекцијата на Чешка приреди големо изненадување со елиминацијата на фаворизираната Холандија од 2:0 во осминафиналето на Евро 2020.

Еден од двата гола ги постигна Патрик Шик кој игра одлично на ова ЕП и досега има постигнато четири гола на шампионатот.

– Не можеше подобро од ова. Чувството е фантастично, никој не очекуваше дека ние ќе стигнеме толку далеку. Да се победи Холандија е фанстастично и се надевам дека навивачите се среќни – изјави Шик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.