Во мечот од 11. коло на Германскиот фудбалски шампионат, Аугзбург и Шалке попладнево одиграа нерешено 2:2. Гостите од Гелзенкирхен имаа водство со 2:1 до самиот финиш, но примија гол во третата минута од судиското надополнување и освоија само бод.

Така Шалке не успеа да ја оствари својата прва победа во Бундеслигата од јануари. На 17 јануари кога го совладаа тимот на Борусија Менхенгладбах (2:0).

Серијата на Шалке без пораз во елитната германска дивизија е 27 последователни натпревари

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.