Шпанската Ла Лига ќе го казни Еспањол за навредливи скандирања кон дефанзивецот на Барселона, Жерар Пике и неговото семејство, пренесува „Марка“.

Според изворот, и покрај тоа што судијата Карлос дел Серо Гранде не ги забележа навредливите скандирања, Ла Лига ги нотира навредите што беа искажани и ги предаде во Комитетот за натпревари и Комисијата за борба против насилството.

Така, Еспањол може да биде парично санкциониран.

Во 2016 година, клубот веќе беше казнет за слични прекршувања, тогаш тој мораше да плати 24 илјади евра.

За потсетување, навивачите на Еспањол за време на натпреварот со Барселона (2:2), како и во 2018 година, извикуваа:

– Пике е прч, Шакира има опашка, синти е од Вакасо, а ти си педер.

Дефанзивецот го пријави ова на главниот судија на средбата, но тој не го одрази ова во записникот по завршување на натпреварот

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.