Сент Етјен денеска загуби во бараж натпреварот со Оксер и испадна од француската Лига 1. И во вториот натпревар беше 1:1, со што се играа продолженија по кои резултатот остана непроменет, а потоа на пенали загуби со 4-5.

Сепак, навивачите не останаа должни и веднаш по завршувањето на натпреварот влегоа на теренот и со факели гаѓаа кон тунелот, каде што во тој момент влегуваа фудбалерите.

Францускиот сојуз сигурно драстично ќе ги казни „зелените“ кои не успеаја да го обезбедат опстанокот и нова сезона во „елитата“. Оксер се враќа по 10 години во прволигашката конкуренција.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.