Уругвајскиот напаѓач, Максимилијано Гомез е пред трансфер во Вест Хем, јавуваат медиумите на Островот. Како што пишува „Скај“, понудата на англискиот клуб изнесува 32,5 милиони фунти плус бонуси, а истата Селта веќе ја прифатила.

Гомез беше на мета на Вест Хем и во јануарскиот преоден рок, но тогаш управата на шпанскиот клуб бараше поголема сума на пари.

23 – годишниот напаѓач ќе стане најскапо продадениот фудбалер во историјата на Селта, затоа што актуелниот рекорд е во сопственост на Нолито, кој пред три години беше продаден во Манчестер сити за 18 милиони евра.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.