Украина можеби нема големи звезди како во минатото но сигурно ја има најголемата тренерска. Тоа секако е Андриј Шевченко, некогашниот ас на Динамо Киев и на Милан.

Андриј има 45 години и веќе две години е на чело на Украина. Некогашниот манекен на ревиите на Армани денеска има проретчена коса но го задржал шармот.

Со сопругата Кристин има четири деца и живее на релација Киев-Милано.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.