Во четвртокот, на 18 февруари, беа постигнати 59 гола во 1/16 финалето од Лигата на Европа. Ова е најефикасниот ден од плејоф фазата откако турнирот беше преименуван во 2009 година.

Најинтересно беше во Белград каде Црвена Зведа со играч помалку играше 2-2 со Милан.

Претходно, второ по квалитет клупско европско натпреварување беше Купот на УЕФА.

Најмногу голови, по седум, на вчерашните средби беа постигнати во Берн (Јанг Бојс – Баер Леверкузен 4:3) и во Антверп (Антверп – Ренџерс 3:4), а мрежите мируваа само во Прага каде Славија и Лестер одиграа 0:0

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.