На стадионот на холандскиот фудбалски прволигаш АЗ Алкмар се сруши дел од покривот. Соодветната фотографија од стадионот ја сподели на Твитер новинарот Брајан Вијкер.

Паднатиот дел од покривот уништи дел од трибините. За среќа немаше гледачи на трибината.

Следната домашна средба на неговиот стадион АЗ треба да ја има во рамките на вториот натпревар од третото квалификациско коло од Лигата на Европа на 15 август со Марјупол. Првиот натпревар во Одеса заврши со резултат 0:0. зс

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.