Низ историјата на европските фудбалски првенства, вкупно 16 селектори можат да се пофалат дека ја освоиле титулата.

Ниту еден селектор ја нема освоено европската круна два или повеќе пати, а единствениот кој беше европски првак на клупата на странска репрезентација беше Германецот Ото Рехагел во 2004 година со Грците.

Паралелно, само двајца тренери имаат освоено светска и европска титула. Германецот Хелмут Шон го освои ЕУРО во 1972 година, а Светското првенство две години подоцна, додека Шпанецот Висенте дел Боске беше светски првак во 2010 година, а европски во 2012 година.

Германецот Берти Фогтс е единствениот кој ја освоил европската титула и како играч (1972) и како тренер (1996).

Највозрасен селектор кој ја освоил европската круна е Шпанецот Луис Арагонес, кој ја прослави во 2008 година со 69 години и 336 дена, а најмлад е неговиот сонародник Хозе Виљалонга, кој ја предводеше шпанската селекција до европскиот трон во 1964 година на возраст од 44 години и 192 дена.

Најмногу „трофејни“ селектори имаат Германците, четири, Шпанците тројца, Французите и Италијанците по два, а Русите, Чесите, Португалците, Холанѓаните и Данците по еденRepublika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.