Tренерот на Челси, Маурисио Сари истакна дека е импресиониран од Гонзало Игуаин откако Аргентинецот одигра клучна улога во денешната победа против Хадерсфилд со 50. Поранешниот напаѓач на Милан, Јувентус, Наполи и Реал Мадрид со два гола учествуваше во убедливата победа на Челси кој се врати на четвртата позиција на табелата.

Кога пристигна овде не беше во топ физичка состојба, но сега напредува. Навистина сум среќен затоа што покрај головите видовме дека одлично се согласува и може да игра веднаш до Еден Азар. За нас тоа е многу важно, истакнал Сари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.