Стадионот кој е дом на најтрофејниот европски клуб сега добива нова улога.

Коронавирусот го парализираше фудбалот, кој најмалку уште два месецa сигурно нема да го има во Европа. Италија и Шпанија се двете најзагрозени земји во моментов на Стариот Kонтинент. Илјадници луѓе секојдневно се заразуваат, а стотици ја губат битката со опасниот вирус.

Во ситуација кога во Шпанија нема фудбал, а потребна е поголема мобилизација и простор во борбата против смртоносната болест, реагираше Реал Мадрид. Кралскиот клуб дозволи на стадионот „Сантијаго Бернабеу“ да се користи за потребите во борбата против Коронавирусот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.