Интер го официјализира договорот за трансфер на напаѓачот Алексис Санчез. Манчестер јунајтед се откажа од правата на играчот, се објавува на веб-страницата на клубот од Милано.

Договорот со 31-годишниот Чилеанец се пресметува до 2023 година.

Во сезоната 2019/20, Санчез одигра 30 натпревари за Интер, со четири гола и 10 асистенции на негова сметка.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.