Кон средината на јуни ќе продолжи фудбалската лига на Македонија во фудбал. По завршувањето на регуларниот дел ќе се игра плеј-оф и плеј аут лига. Првите шест екипи на табелата ќе се борат за шампионска титула и за учество во европските купови, и тоа е сосема во ред.

Но, она што зачудува е што екипите од вториот дел на табелата ќе играа плеј-аут но без испаѓање од лигата. Тогаш какви мотиви би имале екипите и зошто воопшто да играат. ФФМ реши годинава да нема испаѓање и лигата да се прошири и нови прволигаши се Пелистер и Струмица.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.