Со вчерашните два гола кои ги постигна против Брајтон, Серхио Агуеро влезе во елтино друштво во историјата на Премиер Лигата. Аргентинскиот напаѓач беше двоен стрелец во високата победа на Сити над Брајтон вчера (4-0), а Агуеро со двата нови гола стигна до шест погодоци во месец август, а тоа во историјата на Премиер лигата им успеало на уште само двајца играчи.

Един Џеко тоа го направи исто така во дресот на Сити 2011. година, а Крис Сутон 1997. година кога беше член на Блекбурн.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.