Во рамките на 29. коло од Шпанското фудбалско првенство, Реал Мадрид денес го победи Еибар со 2:0. На оваа средба вториот гол го постигна напаѓачот на „кралчевите“ Карим Бензема.

Французинот се проби на четвртото место на листата на стрелци во историјата на Реал со 187 голови, потиснувајќи го Сантиљана на петтата позиција.

има чиста четвртина на головите во Примера во историјата на Реал Мадрид, совладувајќи

Повеќе голови од Бензема во Ла Лига имаат само Алфредо Ди Стефано (216), Раул (228) и Кристијано Роналдо (311)

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.