Напаѓачот на Ливерпул, Мохамед Салах, постигна гол на натпреварот од 5. коло на Премиер лигата против Евертон.

За 28-годишниот Египќанец, тоа е 100-ти гол за клубот во сите натпреварувања. За да го стори ова, на Салах му требаше да одигра 159 натпревари, што е трет резултат на играч на „црвените“.

Само Роџер Хант (144) и Џек Паркинсон (153) постигнаа 100 гола побрзо од Салах.

Во тековната сезона Салах има шест натпревари и постигнато пет погодоци.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.