Фудбалерите на Аргентина го освоија Светското првенство победувајќи ја Франција на пенали, а и шест дена по големото финале страстите не се смируваат.

Верувале или не, Французите започнаа петиција мечот да се преигра, но брзо добија неочекуван одговор дека тоа е невозможно.

Веб-страницата моментално има над 200.000 потписи од Французи кои се бесни на начинот на кој се судеше натпреварот и бараат ФИФА да го повтори големото финале.

Интересно е што малку подоцна аргентинскиот предлог го потпишаа повеќе од 300.000 луѓе.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.