Легендарниот Диего Армандо Марадона беше погребан во Буенос Аирес, во кругот на семејството и пријателите, што беше тешко да се изведе покрај армијата на навивачи.
Безбедносните мерки биле незапамтени, полицијата со јаки сили и во голем број го обезбедувала возилото во кое се наоѓал Диего, навивачите ги блокирале сите патишта, а на крајот го блокирале пристапот до гробиштата.
Според аргентинско време, во четвртокот, од 8. до 16. часот, секој можел да му оддаде почит на Диего во Претседателската палата, се собрале милион луѓе, а патувањето од палатата до гробиштата траело неколку часа.
Полицијата морала да интервенира неколку пати, а на погребот присуствувал многу мал круг на луѓе.
Неговата поранешна сопруга Клаудија била таму, но последната девојка на Диего, Росио Олива, не смеела да влезе.

„Одлуката ја донесе Клаудија, не знам зошто ми го сторија ова. Сè што сакав беше да се збогувам со Диего. Јас бев неговата последна девојка, имам право, како и сите други, да се збогувам. Тие треба да размислуваат повеќе за Диего, кој повеќе не е со нас. Бог гледа сè и ќе плати за ова“, рекла во солзи Росио Олива пред камерата.

Не и било дозволено ниту да влезе во Претседателската палата, кога била интервјуирана од медиумите.
Клаудија не била единствената поранешна сопруга на Диего која била присутна, дошла и Вероника (со која Диего Марадона) има син, а само Диего Јуниор од Неаполн можел да дојде, бидејќи имал позитивен тест за коронавирус.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.