Фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо е убеден дека требаше да ја освои „Златната топка“ и оваа година.

Наградата за 2018 отиде кај Лука Модриќ од Реал Мадрид.

– Верувам дека секоја година ја заслужував „Златната топка“. Кога нема да победам, тоа не е катастрофа, не е крајот на светот. Но, за ова работам многу напорно, и моите статистики го потврдуваат ова. Се разбира, јас сум разочаран од резултатот, но тоа ќе ме мотивира. Животот продолжува, нема да плачам. Честитки за Модриќ, изјави Роналдо.

Португалецот ја одби поканата да присуствува на доделувањето на наградата на 3 декември во Париз.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.