Јувентус ја победи Специја со 4:1 поладнево на гостински терен во натпреварот од 6. коло на италијанскиот шампионат.

Два гола за актуелниот шампион во Серија А постигна Кристијано Роналдо, по еднаш во листата на стрелците се запишаа Алваро Мората, Адриен Рабио. За домаќините погоди а Томазо Побега.

По овој натпревар, Јувентус со 12 поени се искачи на 2. место во поредокот, Специја е 16-та со пет освоени бода.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.