Иако навидум изледаше дека македонската репрезентација е рамноправна во дуелот со Австрија, бројките покажуваат дека тоа не е така.

Австрија не надигра во секое поле. Да почнеме по ред. Автријците беа доминантни во однос на кондијатата и претрчаните километри. Петмина претрчаа над десет милометри, а Алаба речиси толку.

Од друга страна кај нас само тројца, Адеми, Елмас и Дарко Велковски. Покрај тоа ние имавме само два удари во рамки на голот, Австријците дури седум.Ние немавме ниту еден корнер, противникот четири.

На првиот меч одбраната исто така делуваше несигурно, додека средните играчи не ги хранеа со доволно топки Трајковски и Пандев.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.