Вчерашниот пораз од 3-1 од Реал Сосиедад во натпреварот од 36. коло во Примера, за Реал Мадрид беше вкупно 17-ти во една сезона во сите натпреварувања.

Никогаш порано во 21. век „кралскиот клуб“ не загубил толку многу натпревари во една сезона.

Последниот таков неуспех датира од сезоната 1998/99 – пред 20 години кога Реал Мадрид исто така загуби 17 пати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.